Motor vezérlő elektronikák
Előző cikkünkban kitárgyaltuk az elektromos motor típusait, és átbeszéltük mi-mit jelent. Ebben a részben motorhoz szorosan kapcsolódó termékeket, a elektromotor vezérlőket vagy más néven fordulatszám szabályókat nézzük át.
A motoroknál már átbeszéltük, de vezérlő elektronikáknál is fontos, ugy hogy megismétlem magam. A legalapabb csoportosításuk a következő:
— kefés (angolul Brush vagy még szokták Brushed-nak nevezni, vagy simán csak DC motornak az angol direct current után, ami magyarul az egyen áramot jelenzi)
— kefe nélküli (angolul Brushless, röviditve és utalva az egyen áramra BLDC)
— harmadik nagyobb elektromos motor kategória az AC vagyis alternativ current, magyarul váltakozó áram, köznyelvben csak váltóáram.
Felsorás nem tartalmaz minden lehetséges típust.
Továbbá lehet a motorokat, így a vezérlőket is csoportosítani a mágnesesség szerint: állandó mágnesű (kisebb motorok általában azok) vagy elektromosan gerjesztettek. Kefés motorok sensorless-ek magyarúl szenzor nélküliek, míg a kefe nélküli motorok lehetnek sensorless vagy szenzoros. Ebben az eseteben elektromotorok nagy százalékában Hall sensorról beszélhetünk, a komolyabb motorok esetén sinusz illetve cosinus szenzorok.
BLDC vezérlőkből altalában 3 típus létezik:
- Sensorless, azaz szenzor nélküli, vagyis nincs hall szenzor a motorban.
- 60 fokos HALL szenzoros
- 120 fokos HALL szenzoros, altalában a legtöbb kefe nélküli motor ilyen.
A hall jeladós motorok 3 vastag (3 fazis) és 5 vékony (3 halll jel, 5v és föld) vezetékkel rendelkeznek. Nyilván a Sensorless motorok csak 3 vasatag vezetékkel, hiszen ott nincsenek hall szenzorok.